Ha máshonnan még nem ismered a candidát, akkor a különböző reklámokból már biztosan hallottál róla. A candidiasis ugyanis napjainkra népbetegséggé vált, egyfajta civilizációs betegség, amelyet sokan a jóléti társadalom betegségének is tartanak. Kialakulása ugyanis sok esetben a helytelen életmódra és a nem megfelelő táplálkozásra vezethető vissza. Főként a nőket érintő betegség, tünetei között is a leggyakoribbak a nőgyógyászati tünetek, azonban ez sem általános, hiszen nemtől és kortól függetlenül is kialakulhat. Kezelésénél a gyógyszeres kezelés mellett a diéta sem elhanyagolható. A candida diéta segítségével ugyanis az időről-időre való visszatérés is kizárható. Így a teljes gyógyulás érdekében mindenképpen érdemes a candida diétát betartani. A következőkben a diéta alapjait ismerhetjük meg részletesebben.
Az első és legfontosabb a candida diétánál, hogy kerüljük, azokat az élelmiszereket, amelyek növelhetik a candida túlszaporodásának kockázatát. Vagyis többek között a diéta alatt TILOS a glutén, a cukor, az alkohol, valamint egyes tejtermékek fogyasztása is. A candida étrend ezek helyett a sovány fehérjék, az egészséges zsírok, a nem keményítő tartalmú zöldségek és probiotikumok és immunerősítők fogyasztását tartja szem előtt.
- élesztővel és sütőporral, fehér lisztből készült péksütemények csoportja
- tejföl, kefir
- gombás érleléssel készült sajtfélék
- barbecue, ketchup, majonéz, mustár, kész saláta öntetek, szószok
- aszalt és kandírozott gyümölcsök
- szilva, szőlő, datolya, füge, banán, dinnye
- alkohol
- gyümölcslevek, üdítőitalok, szörpök
- gomba, szójatermékek
- tartósítószert, színezéket és egyéb adalékanyagokat tartalmazó termékek
- rágógumi, cukor, méz, szirupok
- burgonya, fehér lisztből készült tészták
- földimogyoró
Továbbá az első 2-3 héten mindenféle sajt és tej, a kukorica, a borsó, a bab; a legtöbb gyümölcs, dió, túró, cseresznye fogyasztása sem engedélyezett.
Akkor mi ehető a diéta alatt? Az biztos, hogy a Candida diéta jóval kevesebb szénhidrát bevitelt engedélyez, mint amit a megszokott étrendünk tartalmaz, de az biztos, hogy ennek az étrendnek köszönhetően a candida diéta kezelése mellett az általános egészségünk is javulhat, továbbá egy hatékony súlycsökkenés is beindulhat.
- natúr joghurt
- a legtöbb zöldség- nem keményítő tartalmú zöldségek, köztük a brokkoli, a kelbimbó, a kelkáposzta, a hagyma és a paradicsom
- alacsony cukor tartalmú gyümölcsök, például citrusfélék, de csak mértékkel.
- sovány húsok, hal
- tojás
- diófélék és magvak, amelyek közé tartozik a mandula, a kókusz, a lenmag és a napraforgómag
- Egészséges zsírok: avokádó, kókuszolaj, extraszűz olívaolaj és lenmagolaj
- sütésnél ajánlott a szódabikarbóna
- Fermentált ételek, például savanyú káposzta, kimchi és joghurt
- barna rizs, zabpehely, teljes kiőrlésű tészták mértékkel
- fűszerek, különösen a fahéj, fokhagyma, rozmaring
- bizonyos tejtermékek, például vaj és ghí, valamint élő aktív kultúrákat tartalmazó termékek, például kefir és joghurt
- természetes cukormentes édesítőszerek, köztük stevia, eritrit és xilit.
A kókuszzsírt, vagy más néven a kókuszolajat a kókuszpálma érett húsának megszárításából és kisajtolásából nyerik.
A Stevia porok a Stevia növény természetes kivonatai. A por kivonatok 250-300-szor édesebbek a cukornál. Felhasználhatóak kávé, tea, üdítők, lekvárok, sütemények, tészták, szószok és még számos egyéb étel elkészítéséhez.